Tillsammans med Nordrest (försvarsrestaurangerna på Halmstads garnison), Officerssällskapet LV 6 och Halmstads garnisons anhörignätverk bjöd soldathemmet in till en kväll med samkväm och adventsdekorationer. Tanken var att samla anställda inom Försvarsmakten och Nordrest tillsammans med sina anhöriga för en kväll av gemenskap, kreativa aktiviteter och god mat.
Gränsen på 70 anmälda nåddes snabbt och när det begav sig var det 80 personer som samlades på soldathemmet. Barn och vuxna, anställda och anhöriga satt sida vid sida och band julkransar, limmade tomtar, dekorerade julgrupper och avnjöt god mat och julfika.
Ett av soldathemmets uppdrag är att skapa ett ”hem hemifrån” och en trygg plats för återhämtning och reflektion. Den här kvällen bjöd verkligen på en försmak på både julen och soldathemmets uppdrag för både stora och små. Reaktionerna på kvällen var entydiga: ”Det här var fantastiskt! Låt oss göra det här igen”!
Fint jobbat Maria Lovelöv, soldathemsföreståndare i Halmstad, med flera!